Vores historie

HERA Proces & Instrumentservice A/S blev etableret af Ib Johannesen i efteråret 1984, som inden etableringen havde flere års el- og instrument erfaring inden for procesindustrien. Virksomheden har siden da været gennem et generationsskifte og i dag er HERA et aktieselskab, der gennem årene har udviklet sig til at være specialiseret inden for kraftværksindustrien. HERA er især etableret på de svenske A-kraftværker. Herudover udføres i mindre udstrækning arbejde for øvrige industrivirksomheder.

Arbejdsområdet omfatter primært tekniske serviceydelser indenfor el, elektronik og instrumentering.

Udvikling

Virksomhedens omsætning og antallet ansatte har været langsomt stigende gennem årene. Det har ikke været HERA’s mål at ekspandere for enhver pris.

Ekspansionen har været et naturligt led i virksomhedens udvikling. Vi har ønsket at have en ekspansion vi kunne overskue. HERA’s mål har været, og er stadig, at være en virksomhed vores kunder og ansatte kan være tryg ved.

HERA har lige nu 39 fastansatte teknikere, hvoraf 9 er ansat i HERA Proces & Instrumentservice AB.

I perioden maj – oktober hvor de svenske kraftværker har deres årlige revisioner, har vi yderligere ca. 20 teknikere projekt ansatte. Disse er typisk ingeniør eller tekniker studerende inden for faget.

Medarbejdere

Gerly S. Johannesen
Kvalitetschef

gerly@hera.dk

Randi J. Skov
Adm. Direktør

randi@hera.dk

Hans Henrik Hjorth Skov
Direktør

hans@hera.dk

Niels Peter Ladefoged
EL-installatør

nielspeter@hera.dk

Ruth Krogh
Administration

ruth@hera.dk

Pia Platz
Administration

pia@hera.dk

Anne Jensen
Kontorelev

anne@hera.dk

Frank Sloth
Tekniker

Finn Johannesen
Tekniker

John Carøe Christensen
Tekniker

Martin Madsen
Tekniker

Gert Sørensen
Tekniker

Jon Pieszak Heebøll
Tekniker

Lars Rahbek Møller
Tekniker

Anders Buhl Pedersen
Tekniker

Bo Olsen
Tekniker

Mikael Norup Graversen
Elektiker

mikael@hera.dk

Brian Thorsager Jensen
Elektriker

brian@hera.dk

Henrik Skjoldborg
Eletriker

henrik@hera.dk

Morten Nyrup
Eletriker

morten@hera.dk

Armin Nuspahic
Elektriker

armin@hera.dk

Daniel Clausen
Elektriker

daniel@hera.dk

Palle Rønberg Nielsen
Elektriker

palle@hera.dk

Mikkel Christensen
Elektriker

mikkel@hera.dk

Mathias Nielsen
Elektriker

mathias@hera.dk

Kim Holt Andreassen
Elektriker

kim@hera.dk

Johny Høgh Rasmussen
Elektriker

johny@hera.dk

Hans Henrik Pedersen
Elektriker

hanshenrik@hera.dk

Christian R. Jespersen
Elektriker

christian@hera.dk

Thomas Christensen
Elektriker

thomas@hera.dk

Organisation

HERA Proces Holding ApS
Ejer: Randi Johannesen Skov

HERA Proces & Instrumentservice A/S
100% ejet af Hera Proces Holding ApS

HERA Proces & Instrumentservice AB
100% ejet af Hera Proces & Instrumentservice A/S