Vores historie

HERA Proces & Instrumentservice A/S blev etableret af Ib Johannesen i efteråret 1984, som inden etableringen havde flere års el- og instrument erfaring inden for procesindustrien. Virksomheden har siden da været gennem et generationsskifte og i dag ejes virksomheden af grundlæggerens datter Randi Johannesen Skov og hendes mand Hans Skov. Hera har gennem årene har udviklet sig til at være specialiseret inden for kraftværksindustrien. HERA er især etableret på de svenske A-kraftværker. Herudover udføres arbejde for øvrige industrivirksomheder og private.

Arbejdsområdet omfatter primært tekniske serviceydelser indenfor el, elektronik og instrumentering.

Læs mere nedenfor.

Svensk flag Dansk flag

Udvikling

Virksomhedens omsætning og antallet ansatte har været langsomt stigende gennem årene. Det har ikke været HERA’s mål at ekspandere for enhver pris.

Ekspansionen har været et naturligt led i virksomhedens udvikling. Vi har ønsket at have en ekspansion vi kunne overskue. HERA’s mål har været, og er stadig, at være en virksomhed vores kunder og ansatte kan være tryg ved.

HERA har lige nu 42 fastansatte teknikere, hvoraf 8 er ansat i HERA Proces & Instrumentservice AB.

I perioden maj – oktober hvor de svenske kraftværker har deres årlige revisioner, har vi yderligere ca. 20 teknikere projekt ansatte. Disse er typisk ingeniør eller tekniker studerende inden for faget.

Medarbejdere

Peter Riise Nielsen
Elektriker

peter@hera.dk

Claus Korgaard Andersen
Elektriker

claus@hera.dk

Hans Henrik Pedersen
Elektriker

hanshenrik@hera.dk

Morten Nyrup
Eletriker

morten@hera.dk

Mikkel Christensen
Elektriker

mikkel@hera.dk

Martin Bolther Møller
Elektriker

martin@hera.dk

Søren Yde Sørensen
Maskinmester

soren@hera.dk

Magnus Erik Jensen
Elektriker

magnus@hera.dk

Niki Houtved
Elektriker

niki@hera.dk

Henrik Skjoldborg
Eletriker

henrik@hera.dk

Johny Høgh Rasmussen
Elektriker

johny@hera.dk

Morten Christiansen
Elektriker

mortenc@hera.dk

Marco Ulrich
Elektriker

marco@hera.dk

Mathias Nielsen
Elektriker

mathias@hera.dk

Christian R. Jespersen
Elektriker

christian@hera.dk

Daniel Clausen
Elektriker

daniel@hera.dk

Brian Thorsager Jensen
Elektriker

brian@hera.dk

Mikael Norup Gravesen
Elektiker

mikael@hera.dk

Thoke Lybech Lund
Elektriker

thoke@hera.dk

Casper Mikkelsen
Elektriker

casper@hera.dk

Rasmus Juhl Nielsen
Lærling

Sebastian K. Andreassen
Lærling

Frederik Ø. Busk
Lærling

Thomas Villadsen
Lærling

Marcus Søgaard
Lærling

Rasmus Bak
Lærling

Halil Tokay
Lærling

Jimm Tabur
Lærling

Magnus Bak Jensen
Lærling

Theo Johansson
Tekniker

Emre Erdinc
Tekniker

Patrik Vallered
Tekniker

Marcus Jonasson
Tekniker

Adrian Karlsson
Tekniker

Elias Råström
Tekniker

Jonatan Göransson
Tekniker

Bo Olsen
Tekniker

Anders Buhl Pedersen
Tekniker

Gert Sørensen
Tekniker

Martin Madsen
Tekniker

John Carøe Christensen
Tekniker

Frank Sloth
Tekniker

Pia Platz
Administration

pia@hera.dk

Anne Jensen
Administration

anne@hera.dk

Allan Lauritzen
Service medarbejder

Randi J. Skov
Adm. Direktør

randi@hera.dk

Hans Henrik Hjorth Skov
Direktør

hans@hera.dk

Niels Peter Ladefoged
El-installatør

nielspeter@hera.dk

Thomas Christensen
El-installatør

thomas@hera.dk

Kim Hyberts
Bestyrelsesformand

Gerly Johannesen
Næstformand

Poul Bøtker
Bestyrelsesmedlem

Randi Skov
Bestyrelsesmedlem og adm. Direktør

Hans Skov
Bestyrelsesmedlem og direktør

Organisation

HERA Proces Holding ApS
Ejer: Randi Johannesen Skov

HERA Proces & Instrumentservice A/S
100% ejet af Hera Proces Holding ApS

HERA Proces & Instrumentservice AB
100% ejet af Hera Proces & Instrumentservice A/S

Tekniq
Blue Install
Smiley
ISO 9001
Year Award