Vores historie

HERA Proces & Instrumentservice A/S blev etableret af Ib Johannesen i efteråret 1984, som inden etableringen havde flere års el- og instrument erfaring inden for procesindustrien. Virksomheden har siden da været gennem et generationsskifte og i dag ejes virksomheden af grundlæggerens datter Randi Johannesen Skov og hendes mand Hans Skov. Hera har gennem årene har udviklet sig til at være specialiseret inden for kraftværksindustrien. HERA er især etableret på de svenske A-kraftværker. Herudover udføres arbejde for øvrige industrivirksomheder og private.

Arbejdsområdet omfatter primært tekniske serviceydelser indenfor el, elektronik og instrumentering.

Læs mere nedenfor.

Udvikling

Virksomhedens omsætning og antallet ansatte har været langsomt stigende gennem årene. Det har ikke været HERA’s mål at ekspandere for enhver pris.

Ekspansionen har været et naturligt led i virksomhedens udvikling. Vi har ønsket at have en ekspansion vi kunne overskue. HERA’s mål har været, og er stadig, at være en virksomhed vores kunder og ansatte kan være tryg ved.

HERA har lige nu 42 fastansatte teknikere, hvoraf 8 er ansat i HERA Proces & Instrumentservice AB.

I perioden maj – oktober hvor de svenske kraftværker har deres årlige revisioner, har vi yderligere ca. 20 teknikere projekt ansatte. Disse er typisk ingeniør eller tekniker studerende inden for faget.

Medarbejdere

Peter Riise Nielsen
Elektriker

peter@hera.dk

Niki Houtved
Elektriker

niki@hera.dk

Claus Korgaard Andersen
Elektriker

claus@hera.dk

Marco Ulrich
Elektriket

marco@hera.dk

Mathias Nielsen
Elektriker

mathias@hera.dk

Thomas Christensen
Elektriker

thomas@hera.dk

Christian R. Jespersen
Elektriker

christian@hera.dk

Hans Henrik Pedersen
Elektriker

hanshenrik@hera.dk

Johny Høgh Rasmussen
Elektriker

johny@hera.dk

Mikkel Christensen
Elektriker

mikkel@hera.dk

Daniel Clausen
Elektriker

daniel@hera.dk

Morten Nyrup
Eletriker

morten@hera.dk

Henrik Skjoldborg
Eletriker

henrik@hera.dk

Brian Thorsager Jensen
Elektriker

brian@hera.dk

Mikael Norup Graversen
Elektiker

mikael@hera.dk

Thoke Lybech Lund
Elektriker

Casper Mikkelsen
Elektriker

Morten Christiansen
Elektriker

Rasmus Juhl Nielsen
Lærling

Sebastian Kragelund Andreassen
Lærling

Frederik Østergaard Busk
Lærling

Martin Bolther Møller
Lærling

Thomas Villadsen
Lærling

Marcus Søgaard
Lærling

Marcus Jonasson
Tekniker

Elias Råström
Tekniker

Theo Johansson
Tekniker

Emre Erdinc
Tekniker

Rasmus Nilsson
Tekniker

Patrik Vallered
Tekniker

Måns Evergård
Tekniker

Bo Olsen
Tekniker

Anders Buhl Pedersen
Tekniker

Gert Sørensen
Tekniker

Martin Madsen
Tekniker

John Carøe Christensen
Tekniker

Frank Sloth
Tekniker

Niels Peter Ladefoged
Tekniker

Thomas Christensen
Tekniker

Anne Jensen
Administration

anne@hera.dk

Pia Platz
Administration

pia@hera.dk

Niels Peter Ladefoged
EL-installatør

nielspeter@hera.dk

Hans Henrik Hjorth Skov
Direktør

hans@hera.dk

Randi J. Skov
Adm. Direktør

randi@hera.dk

Organisation

HERA Proces Holding ApS
Ejer: Randi Johannesen Skov

HERA Proces & Instrumentservice A/S
100% ejet af Hera Proces Holding ApS

HERA Proces & Instrumentservice AB
100% ejet af Hera Proces & Instrumentservice A/S

Tekniq
Blue Install
Smiley
ISO 9001
ISO 9001
Year Award